Większość osób, jeśli nawet nie wszyscy, spędzają codziennie czas przed ekranem komputera. Ci, którzy przy nim pracują, muszą się w niego wpatrywać 8, a czasem nawet 10 czy 12 godzin dziennie. To bardzo dużo, prawda? Należy pamiętać, że wielogodzinna praca przy komputerze w pozycji siedzącej może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, dlatego powinniśmy podejmować wszelkie kroki, które pomogą nam w zachowaniu zdrowia i zapobieganiu różnym schorzeniom. Problemy z kręgosłupem zniwelują odpowiednio dobrane meble biurowe takie, jak biurko czy fotel. Ale jak możemy zadbać o nasze oczy?

Praca przy komputerze a nasze oczy

Wielogodzinna praca przy ekranie komputera znacznie nadwyręża nasze oczy. Może to powodować zaczerwienienia, podrażnienia, suchość, a konsekwencji również ból głowy czy rozwój różnych schorzeń. W związku z tym, niezwykle istotnym jest aby odpowiednio zadbać o nasz wzrok. Monitory komputerów, pomimo tego, że z roku na rok są coraz nowocześniejsze, wciąż mogą mieć negatywny wpływ na nasz wzrok. Eksperci zauważają również, że w ostatnich latach pojawił się syndrom oka biurowego (Office Eye Syndrom), co oznacza, że oczy takiej osoby są zaczerwienione i suche. Jak możemy zatem ochronić nasze oczy? Zaopatrując się w odpowiednie okulary ochronne do komputera.

Warto na początek również opisać, jak możemy zauważyć, czy nasze oczy są zmęczone. Po pierwsze, zaczynamy kręcić się na naszym siedzisku. Próbujemy znaleźć jakąś wygodniejszą pozycję, a także rozciągamy szyję i ramiona. Następnie, pojawiają się różne objawy wzrokowe. Suchość oczu, widzenie podwójne, czy widzenie jak za mgłą, to zaledwie kilka z nich. Ostatecznie, możemy mieć do czynienia z nieprzyjemnym bólem głowy i oczu. Dodatkowo, pracując przy komputerze należy pamiętać nie tylko o okularach ochronnych, ale również o zachowaniu odpowiedniej odległości od ekranu monitora, jak i o nawilżeniu oczu. O odpowiednie nawilżenie gałek ocznych możemy zadbać korzystając ze specjalnych kropli do oczu. Zdrową odległość od monitora zapewni nam odpowiednio dobrane biurko.

Okulary ochronne do komputera – jak je wybrać?

Zanim wybierzemy się do salonu optycznego po oprawki, warto pójść na wizytę do specjalisty zajmującego się wadami refrakcji wzroku, to znaczy optometrysty, okulisty lub refrakcjonisty. Taki specjalista sprawdzi kondycję naszego wzroku, a także pomoże w określeniu funkcji okularów ochronnych, jakie powinniśmy wybrać. Istotnym elementem takiej wizyty będzie wywiad środowiskowy. Specjalista powinien zapytać o tryb i rodzaj pracy, czas spędzany przed ekranami (tak, telefon, tablet i telewizor również się liczą!) czy prowadzenie auta. Odpowiedzi na te wszystkie pytania pomogą w określeniu, jakie powłoki ochronne powinny znaleźć się na wybranych okularach. Jeśli chcemy zadbać o swój wzrok, a jednocześnie o bezpieczeństwo, warto skrupulatnie opowiedzieć specjaliście o naszym stylu życia i czynnościach, podczas których powinniśmy korzystać z okularów ochronnych.

Najważniejszym elementem okularów ochronnych do komputera jest powłoka antyrefleksyjna nałożona na soczewki okularowe. To właśnie ona najlepiej chroni nasze oczy przy codziennej pracy z monitorem. Zadaniem powłoki antyrefleksyjnej jest zniwelowanie ilości refleksów świetlnych odbijających się od ekranu komputera. Powłoka antyrefleksyjna jest popularna również wśród osób, które na co dzień nie pracują przy komputerze, ale noszą okulary korekcyjne. Chroni ona bowiem przed odbijaniem się promieni od szkieł okularowych i dotarciem do oczu.

Następnie, wybrane przez nas soczewki okularowe powinny posiadać powłokę antyelektrostatyczną. Dzięki niej, okulary nie przyciągają mikroelementów i kurzu, które są obecne w powietrzu. Powłoka antyelektrostatyczna ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie ułatwia czyszczenie okularów.

Na rynku powiła się również niedawno nowinka, jaką jest powłoka Blue Resistant i Blue Control. Jej zadaniem jest ochrona oczu przed szkodliwym działaniem światła niebieskofioletowego.  Takie światło emitują nowoczesne ekrany telewizorów, smartphonów i komputerów typu LED/LCD. Dlatego też, sprawdzi się ona w pracy przy komputerze, ponieważ to właśnie niebieskie światło emitowane przez monitory jest dla nas największym zagrożeniem. Nadmierna ilość takiego światła powoduje podrażnienie i suchość oczu, a także bóle głowy. Powłoka Blue Control nie tylko neutralizuje niebieskie światło, ale daje również lepszy kontrast i większą głębię czerni w pracy z monitorem, dzięki czemu małe elementy są znacznie wyraźniejsze.

Wybierając okulary ochronne nie można również zapominać o ich wyglądzie. Kształt oprawek i ich kolor powinien być dopasowany do twarzy i karnacji. Warto wziąć również pod uwagę styl ubierania się, czy osobowość. Okulary powinny być w pełni do nas dopasowane, abyśmy czuli się w nich dobrze i komfortowo. Jakby nie było, będziemy w nich spędzać kilka godzin dziennie.

Okulary korekcyjne do komputera

Osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, więc mają je na nosie również podczas przy komputerze, nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że ich szkła mogą nie chronić dostatecznie ich oczu. Soczewki okularowe mogą być idealnie dopasowanie do wady wzroku, jednak mogą nie być wyposażone w specjalne powłoki chroniące przed niebieskim światłem emitowanym przez ekrany. Przez to, pomimo posiadania okularów, wzrok męczy się, a oczy stają się suche. Dlatego też, kupując okulary korekcyjne warto upewnić się, że soczewki będą posiadały powłokę antyrefleksyjną.

Z problemem ochrony wzroku przed monitorami borykają się również ci, którzy na co dzień noszą soczewki kontaktowe. Jednak temu problemowi można z łatwością zaradzić. Takie osoby mogą zaopatrzyć się w okulary zerówki z odpowiednimi powłokami lub okulary korekcyjne, których będą używać tylko podczas pracy przy komputerze. Możemy być wtedy pewni, że nasze oczy będą nam bardzo wdzięczne za taką zmianę.

Okulary ochronne do komputera warto zakupić w sprawdzonym salonie optycznym, stacjonarnym lub internetowym. Będziemy mieć wtedy pewność, że są one wysokiej jakości, a także wykonane w odpowiedni sposób. Nie warto kupować okularów ochronnych w niesprawdzonych miejscach. Nie będziemy mieć wtedy gwarancji, że szkła okularowe rzeczywiście pokryte są odpowiednimi powłokami, bez których okulary stają się bezużyteczne.