Okulary dla dzieci – w jaki sposób dobrać, jakie wybrać?

Okulary dla dzieci – w jaki sposób dobrać, jakie wybrać?

Strona główna / Ekspert radzi

Wybór okularów dla dzieci zawsze stanowi dla rodziców duże wyzwanie. Najmłodsi są wymagającymi użytkownikami, dlatego zakupów trzeba dokonywać rozsądnie. Sprawdź, o czym warto pamiętać, wybierając okulary dla dzieci. 

Okulary korekcyjne towarzyszą dzieciom zarówno podczas spokojnej nauki, jak i w trakcie szalonych zabaw. Trzeba więc zadbać o to, aby ich wybór był odpowiednio przemyślany. Oprawki powinny być dobrane w taki sposób, aby zapewniać młodemu użytkownikowi zarówno wygodę, jak i bezpieczeństwo. Jeżeli stoisz przed wyborem pierwszych okularów dla swojego dziecka, koniecznie zapoznaj się z treścią tego poradnika!

Pierwsze okulary dla dziecka – ciężar i stabilność

W zdecydowanej większości przypadków dzieci są bardziej ruchliwe niż dorośli. Samo badanie wzroku nierzadko budzi w nich frustracje, a do noszenia okularów muszą się przyzwyczaić. Właśnie dlatego podczas wybierania okularów dla nich trzeba wziąć pod uwagę dwa bardzo istotne parametry: lekkość oraz stabilność. 

Okulary dla dzieci nie powinny zsuwać im się z nosa. To zaś jest dosyć prawdopodobne, ponieważ nasada nosa dziecka nie jest jeszcze ukształtowana tak jak u dorosłego. Zsuwanie się może powodować złość u malucha, a co za tym idzie również chęć pozbycia się irytującego przedmiotu. Sprawdzony optyk w Warszawie lub innych miastach pomoże w wybraniu dobrze dopasowanych i stabilnych oprawek. 

Sprawdź nasze salony:

 

 

Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest ciężar okularów dla dziecka. Warto decydować się na jak najlżejsze oprawki, które na co dzień nie będą irytować i dekoncentrować malucha. 

Okulary dla dzieci – wytrzymałe i odporne

Dzieci są bardzo wymagającymi użytkownikami okularów. Ich motoryka nieustannie się rozwija, dlatego przedmioty codziennego użytku bywają przez nie poddawane naprawdę intensywnym próbom. Właśnie dlatego oprawki dedykowane dzieciom powinny być jednocześnie odporne i elastyczne. 

Salony optyczne Lynx Optique posiadają w swojej ofercie okulary, które są jednocześnie mocne i odporne na wyginanie. Wykonuje się je z materiałów trudnołamliwych, które powinny przetrwać nawet próby skrajnego naprężenia, którym poddają je mali właściciele. 

Najmodniejsze okulary dla dzieci. Jakie oprawki wybrać? 

Wygląd okularów dla dzieci ma znaczenie! Dorośli często mają tendencję do kupowania swoim podopiecznym takich oprawek, jakie sami chcieliby nosić. Celujemy w możliwie neutralną stylistykę, która będzie odpowiednia zarówno na co dzień, jak i podczas bardziej uroczystych okazji. 

Przed zakupem warto jednak uświadomić sobie, że to przede wszystkim dziecko będzie nosiło swoje okulary. Na co dzień powinno więc czuć się w nich dobrze i swobodnie. Często przekonanie malucha do noszenia okularów jest sporym wyzwaniem, a proces przyzwyczajania się do oprawek trwa bardzo długo. Właśnie dlatego warto pozostawić wybór oprawek ich przyszłemu właścicielowi. 

Nietuzinkowy kolor, czy motyw z ulubionej bajki to często relatywnie prosty sposób na przekonanie dziecka do codziennego korzystania z okularów. Renomowany optyk, będzie miał w swojej ofercie szeroki wybór oprawek dedykowanych najmłodszym. Okulary dla dzieci – dziewczynek, jak i chłopców – są nierzadko utrzymane w ciekawej i różnorodnej stylistyce, co sprawia, że wybór jest naprawdę zróżnicowany i każdy maluch będzie w stanie znaleźć tam coś dla siebie. 

Okulary dla dzieci – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Na co jeszcze warto zwracać uwagę podczas wybierania idealnych okularów dla dzieci? Dużą rolę gra wiek dziecka oraz jego ruchliwość. Najmłodsi użytkownicy oprawek, czyli niemowlaki i przedszkolaki mogą wymagać od swoich okularów kilku dodatkowych funkcji. 

Ciekawym przykładem może okazać się możliwość przytwierdzenia do zauszników specjalnej gumki, która będzie chroniła okulary przed upadkiem. Codzienność małych dzieci obfituje w aktywność fizyczną, zabawy, czy sporty. W takich sytuacjach okulary mogą łatwo zsunąć się z nosa i upaść. Nawet najbardziej odporne i trudnołamliwe oprawki w takiej sytuacji znajdują się w sporym niebezpieczeństwie. 

Niektóre dzieci przed zabawą mają tendencję do zdejmowania okularów właśnie w obawie przed ich zniszczeniem. To naraża ich wzrok na poważne niebezpieczeństwo, ponieważ w pewnym momencie może okazać się, że maluch częściej pozostaje bez okularów, niż w ogóle ma je na sobie. 

Okulary dla dzieci – skorzystaj z porady fachowca

Okulary dla dzieci – chłopców, czy dziewczynek powinny być dopasowane maksymalnie do ich indywidualnych potrzeb. Właśnie dlatego wybór odpowiedniej pary może stanowić problem. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z wyborem odpowiednich oprawek dla swojego dziecka, nie bój się prosić o radę! Fachowcy bardzo chętnie pomogą w wyborze tego najlepszego modelu. 

Ile kosztują okulary dla dzieci?

Zakup szkieł korekcyjnych dla dziecka to często wydatek, który trzeba wpisać w domowy budżet, dlatego rodzice zastanawiają się jaką kwotę będą musieli przeznaczyć na ten cel. Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ wszystko zależy od rodzaju oprawek, na które się zdecydujemy oraz od szkieł. Te ostatnie zależą od wady wzroku dziecka. 

Warto pamiętać, że szkła korekcyjne dla dzieci są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt oprawek będzie zależał od ich rodzaju, renomy producenta oraz trwałości. Zazwyczaj trzeba przygotować się na wydatek od 200 do 300 złotych wzwyż.

Podsumowanie 

Okulary dla dzieci powinny być jednocześnie lekkie i odporne na wygięcia oraz upadki z wysokości. Warto zdecydować się na taki model oprawek, który będzie pasował do gustu dziecka. Dzięki temu maluch będzie chętniej korzystał z okularów na co dzień. W razie problemów z wyborem warto zasięgnąć profesjonalnej porady w Lynx Optique. W ten sposób z pewnością wybierzemy najbardziej odpowiedni dla malucha model oprawek.