Pierwsze okulary – jak długo oczy przyzwyczajają się do okularów?

Pierwsze okulary – jak długo oczy przyzwyczajają się do okularów?

Strona główna / Ekspert radzi

Zakup pierwszych okularów to zawsze duże wyzwanie. Przez pierwsze dni musimy przyzwyczaić się do ich obecności, a okres adaptacyjny może trochę potrwać. Ile czasu trwa przyzwyczajanie się do okularów? Podpowiadamy!

Większość z nas w pewnym okresie życie będzie zmuszona do noszenia okularów korekcyjnych. Dobrze dobrane szkła to gwarancja komfortu, podczas gdy zmagamy się z określoną wadą wzroku. Dla wielu osób okres adaptacyjny jest wyjątkowo trudny. W dalszej części artykułu znajdziesz kilka praktycznych porad na jego skrócenie. 

Pierwsze okulary – dobierz model do swoich potrzeb

Wbrew pozorom wybór odpowiednich okularów ma olbrzymi wpływ na czas przyzwyczajania się do nich. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie wizyty w salonie optycznym Lynx Optique i przymierzenie każdej z branych pod uwagę par. 

Renomowany optyk w Warszawie oraz innych miastach umożliwia swoim klientom przymierzenie okularów i skontrolowanie ich jakości przed zakupem. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na sposób wykończenia oprawek oraz na to, czy po założeniu wygodnie leżą na twarzy.

Oczywiście znaczenie mają również szkła. Badanie wzroku, które dokładnie określa rodzaj wady i na jej podstawie dobierane są odpowiednie szkła. Wybór nieodpowiednich szkieł będzie powodował bóle głowy i ogólny dyskomfort podczas ich użytkowania. Renomowany optyk upewni się, czy widoczność jest odpowiednia, a same okulary są dla klienta maksymalnie komfortowe. 

Sprawdź naszych optyków:

 

 

Pierwsze okulary – dolegliwości okresu adaptacyjnego

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z okularami, powinien uświadomić sobie, że w procesie adaptacji bardzo ważną rolę pełnią procesy neurologiczne. Nasze mózgi mogą pracować nieco inaczej, dlatego okres przyzwyczajania się do okularów u niektórych osób będzie znacznie krótszy niż u pozostałych. Jakie czynniki będą miały na niego wpływ?

Renomowany i doświadczony optyk uprzedzi swojego klienta, że na okres adaptacji wpływa w znacznym stopniu moc noszonych soczewek. Im jest ona większa, tym więcej czasu potrzebujemy na przyzwyczajenie się do szkieł. 

Jak długo przyzwyczajamy się do okularów? 

Jak już wiesz, długość okresu przyzwyczajania się do okularów może być bardzo różna. Średnio trwa ona od dwóch do trzech dni. Niektórzy przechodzą przez adaptację w zaledwie kilka godzin, innym natomiast zajmuje ona całe tygodnie. 

W jaki sposób można przyspieszyć ten proces? Zalecamy stopniowe przyzwyczajanie się do okularów. Na początku warto zakładać je na krótszy okres i w miejscach dobrze nam znanych, takich jak dom, czy biuro. 

Wielogodzinna praca przed komputerem w nowych okularach nie jest jednak zalecana. Czas spędzany z oprawkami na nosie powinno się wydłużać stopniowo. Oprócz ekranów, z początku unikajmy intensywnych promieni słonecznych oraz wszelkich czynności, które mogą znacznie obciążać wzrok. 

W pierwszych dniach możemy mieć do czynienia z zaczerwienieniem i pieczeniem oczu, które można złagodzić, korzystając z nawilżających kropli do oczu.  

Co zrobić, jeżeli okulary przysparzają nieprzyjemnych dolegliwości? 

Pierwsze okulary mogą z początku powodować pewien dyskomfort. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli pojawia się silny ból, zawroty głowy, czy nudności, należy jak najszybciej zgłosić optykowi ten problem. Bardzo możliwe, że szkła zostały źle dobrane. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, w której objawy utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie i z czasem się nasilają. 

Podsumowanie 

Pierwsze okulary powinny być dobrane profesjonalnie pod kątem oprawek i szkieł. Nawet idealny wybór nie chroni całkowicie przed okresem adaptacyjnym, podczas którego mózg przyzwyczaja się do okularów. Jego długość jest bardzo indywidualną kwestią. Zaleca się stopniowe przedłużanie okresu, w którym zakładamy nowe okulary. 

Sprawdź nasze marki oprawek:

 

 

 

Wszystkie marki naszych okularów możesz znaleźć TUTAJ