Okulary progresywne – czym są, dla kogo, ile kosztują. Czy trzeba cały czas nosić?

Okulary progresywne – czym są, dla kogo, ile kosztują. Czy trzeba cały czas nosić?

Strona główna / Ekspert radzi

Okulary progresywne zwane potocznie progresami to szkła, które pozwalają widzieć na różne odległości. Dzięki nim można skutecznie korygować wady wzroku o różnym natężeniu. Sprawdź, co warto wiedzieć na ich temat.

Okulary progresywne wbrew pozorom nie są nowym wynalazkiem. Na rynek prowadzono je w pierwszej połowie XX wieku. Ze względu na ograniczenia wynikające z istnienia żelaznej kurtyny do naszego kraju tego typu technologia docierała bardzo powoli a okulary progresywne przez dekady były dostępne jedynie dla najbardziej uprzywilejowanych Polaków. Na szczęście te czasy mamy już dawno za sobą. Zarówno okulary korekcyjne ze szkłami progresywnymi jak i soczewki kontaktowe tzw. multifokalne są obecnie dostępne na wyciągnięcie ręki. Kiedy warto się na nie zdecydować?

Okulary progresywne – co to takiego?

Po czterdziestym roku życia u większości osób (niezależnie od prowadzonego trybu życia) pojawia się tak zwana prezbiopia, czyli pogorszenie się zdolności widzenia – zarówno z oddali, jak i z bliży. Szkła progresywne, czyli tak zwane progresy to rozwiązanie, które pozwala na poprawę ostrości widzenia właśnie w takich przypadkach bez konieczności zakupu dwóch oddzielnych par okularów. 

Okulary progresywne oparte są na szkłach wieloogniskowych. Oznacza to, że na ich powierzchni umieszczone są obszary o różnej mocy. Dzięki temu kierując wzrok na różne obszary szkieł, możemy wyraźnie widzieć obiekty, które znajdują się daleko, blisko lub w odległości pośredniej. Zyskujemy w ten sposób doskonałe okulary zarówno do czytania jak i na co dzień.

Kto powinien, a kto nie może nosić okularów progresywnych?

Na temat okularów progresywnych funkcjonuje bardzo wiele mitów. Do dzisiaj można spotkać się z opiniami, że są one trudno dostępne a na dodatek bardzo ciężko się do nich przyzwyczaić. Warto raz na zawsze rozprawić się z tymi stereotypami. Szkła progresywne może nosić każdy, u kogo badanie wzroku potwierdziło wadę i kto czuje, że z czasem ostrość jego widzenia systematycznie się pogarsza. 

Od jakiej wady okulary progresywne? 

Obecnie w salonach optycznych Lynx Optique dostępne są okulary progresywne, które korygują różnego rodzaju wady wzroku, w tym także astygmatyzm. Na tego typu szkła można więc zdecydować się niezależnie od skali wady wzroku. 

Okulary progresywne – przeciwwskazania

Oczywiście tak jak większości narzędzi wpływających na naszego zdrowie także szkieł progresywnych dotyczą pewne przeciwwskazania. Nie powinny nosić ich osoby, które cierpią na poważne choroby oczu. Szczególnie takie, które objawiają się postępującą utratą wzroku. Ponadto specjaliści często wskazują również na:

  • zaburzenia w obrębie błędnika;
  • zwyrodnienie plamki żółtej;
  • problemy z widzeniem obuocznym. 

Czy do okularów progresywnych trudno się przyzwyczaić?

Tutaj warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie jak widzimy przez okulary progresywne. Tego typu szkła zostały stworzone w zgodzie z naturalnym sposobem patrzenia większości z nas. 

Kiedy czytamy, zazwyczaj patrzymy w dół, dlatego obszar poprawiający widzenie z bliska znajduje się w dolnych partiach szkieł. Patrząc w przód (na przykład na komputer) napotykamy na obszar, który koryguje widzenie na średnie dystanse. Z kolei w górnych partiach szkieł znajduje się część, która odpowiada za ostre widzenie z daleka. 

Wiedząc, jak działają okulary progresywne, można wysnuć wniosek, że przyzwyczajenie się do tego typu szkieł może zająć trochę czasu. Rzeczywiście na początku obraz może wydawać się nieco rozmyty, jednak zdecydowana większość osób bardzo szybko przekona się do tego typu okularów czy soczewek. 

Często można spotkać się z opinią, że noszenie szkieł progresywnych powoduje ból głowy. W istocie jest to nieprawda. Ból głowy może wystąpić przy noszeniu każdego rodzaju okularów, jednak tylko w sytuacji, kiedy szkła zostały dobrane nieprawidłowo do wady wzroku pacjenta.

Okulary progresywne – cena

Kwota, którą trzeba będzie przeznaczyć na okulary progresywne może być bardzo różna w zależności od kilku czynników. Niezwykle istotna jest kwestia złożoności i skali wady wzroku i potrzeb wzrokowych klienta.  To od nich w dużej mierze będzie zależała konstrukcja soczewki. Rozpiętość cenowa jest niezwykle szeroka. Za najtańsze szkła progresywne będzie trzeba przeznaczyć około kilkuset złotych. Najdroższe szkła progresywne, szczególnie te spersonalizowane  pod kątem wybranej oprawy i sposobu jej dopasowania, a także pod kątem indywidualnych zachowań i wymagań wzrokowych klienta, mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. 

Czy warto kupić okulary progresywne? 

Wokół okularów progresywnych ciągle utrzymuje się wiele mitów i niedopowiedzeń. Wielu potencjalnych pacjentów zastanawia się wiec, czy w ogóle warto je kupować. Zdecydowana większość argumentów przemawia na korzyść szkieł progresywnych. 

Przede wszystkim decydując się na takie rozwiązanie, nie trzeba kupować jednocześnie dwóch par okularów. Tutaj mamy bowiem korekcję trzech różnych obszarów w ramach jednych szkieł. Można w nich jednocześnie czytać, pracować przy komputerze czy spacerować.

A co z osobami zmotoryzowanymi? Często pojawiają się pytania, czy okulary progresywne nadają się do jazdy samochodem. Szkła jak najbardziej można zoptymalizować również pod tym kątem. Dobry optyk z pewnością nie będzie miał z tym problemu. 

Do szkieł progresywnych można wybrać różne rodzaje oprawek, dlatego dopasowanie ich swojego gustu nie powinno stanowić problemu. Dobór okularów do oprawy oczu również jest w takiej sytuacji stosunkowo prostym zadaniem. 

Podsumowanie 

Okulary progresywne są dostępne na rynku od wielu lat, jednak dopiero od niedawna ich popularność rośnie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które doświadczają pogarszania się wzroku i na co dzień potrzebują oddzielnych okularów do chodzenia, pracy, czy czytania. W szkłach progresywnych wszystkie te funkcje można połączyć w ramach jednego narzędzia. Takie funkcjonalne i nowoczesne rozwiązanie sprawdzi się przy niemal każdej wadzie wzroku. Do okularów progresywnych można również bardzo łatwo dobrać dowolny rodzaj oprawek.