Ile kosztują okulary 2022? Ile kosztują okulary z oprawkami?

Ile kosztują okulary 2022? Ile kosztują okulary z oprawkami?

Strona główna / Ekspert radzi

Zakup okularów korekcyjnych wiąże się z wydatkiem, które trzeba wkalkulować w domowy budżet. Rozpiętość cen jest bardzo duża, dlatego podpowiadamy, ile kosztują okulary w 2022 roku i co wpływa na ich ceny. 

Na cenę okularów w salonach optycznych składa się cena szkieł korekcyjnych oraz oprawek. Salony optyczne oferują szeroką gamę bardzo różnych produktów. Nic dziwnego, że poszukiwanie dobrej jakości okularów w rozsądnej cenie może wydawać się z pozoru trudnym zadaniem. Podczas gdy jedna para okularów kosztuje około 300 złotych, cena drugiej dochodzi do nawet 3 tysięcy złotych. Czym się kierować podczas zakupów i co dokładnie wpływa na cenę okularów? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Ile kosztują szkła do okularów i co wpływa na ich cenę? 

Tym, co wpływa w sposób znaczący na ostateczną cenę okularów, jest rodzaj szkieł korekcyjnych. Optyk w Warszawie, czy innym mieście dopasowuje rodzaj soczewek do wyników badania wzroku. Osoby, które borykają się z wysokimi wadami wzroku muszą liczyć się z tym, że za swoje okulary zapłacą więcej.

Sprawdź naszych optyków:

 

 

Renomowany optyk ma obecnie w swoim wyposażeniu szkła wykonane z różnych materiałów. Ich rodzaj również ma niebagatelny wpływ na cenę okularów. Mowa tu o materiałach, takich jak:

  • plastik – to popularny i bardzo lekki materiał, który z reguły kosztuje mniej od szkła. Lepiej pochłania promienie ultrafioletowe i jest bezpieczny. Zdecydowanie łatwiej się jednak rysuje. 
  • szkło – niemal każdy optyk ma w swoim wyposażeniu soczewki, które wykonane są ze szkła. Nie są one jednak aż tak popularne jak jeszcze jakiś czas temu. Wynika to z większego ciężaru, a także z podatności na pękanie. 
  • poliwęglan – wykonane z niego soczewki do okularów są znacznie odporniejsze od plastikowych, a jednocześnie tak samo lekkie. Świetnie sprawdzają się u aktywnych dorosłych oraz u dzieci. 

W kontekście ceny znaczenie ma również rodzaj soczewek. Zdecydowanie najtańsze są te jednoogniskowe. 

Ile kosztują okulary? Kwestia dodatkowych opcji

Cena szkieł jest uzależniona od tego, na jakie dodatkowe opcje klient się zdecyduje. Pośród nich wymienić można między innymi:

  • dodatkowe powłoki chroniące przed zarysowaniem;
  • ochronę przed promieniami UV;
  • powłokę polaryzacyjną znacznie poprawiającą jakość i kontrast obrazu;
  • dodatkowa opcja szkieł przyciemniających się na zewnątrz i rozjaśniających w pomieszczeniach tzw. szkła fotochromowe
  • dodatkowe powłoki antyrefleksyjne;
  • dodatkowe powłoki hydrofobowe.

Jakość materiału a cena oprawek

W przeciwieństwie do soczewek kontaktowych olbrzymi wpływ na ostateczne koszta okularów mają ich oprawki. Najczęściej są one wykonane z tworzywa sztucznego lub metalu. Warto wybrać te, które wykonane są ze wzmocnionych materiałów, odpornych na wyginanie.

Nie da się ukryć, że wpływ na cenę okularów ma również marka oprawek. Modne i designerskie projekty od najbardziej znanych projektantów kosztują kilka tysięcy złotych.

Za oprawki zdecydowanie więcej zapłacą osoby, które borykają się z alergiami na różnego rodzaju tworzywa sztuczne lub nikiel. 

Cena okularów a Narodowy Fundusz Zdrowia

Konieczność noszenia okularów korekcyjnych wiąże się z poniesieniem pewnych kosztów. Właśnie dlatego wiele osób zastanawia się, czy ubezpieczenie zdrowotne w NFZ zagwarantuje jakąś ulgę w płatnościach. 

Częściowa refundacja jest możliwa, jednak warto mieć na uwadze fakt, że koszta pokrywane są wyłącznie w nieznacznym stopniu. Nie będzie natomiast dotyczyła żadnych dodatkowych opcji i zabiegów. 

Gdzie warto kupować okulary?

Okulary powinny być nie tylko dobrane do wady wzroku, ale również funkcjonalne i wygodne. Właśnie dlatego zdecydowanie nie warto na nich oszczędzać. Parę okularów można obecnie kupić niemal wszędzie – od aukcji internetowych po drogerie. Najlepszym rozwiązaniem będzie natomiast zakup okularów w jednym z profesjonalnych salonów optycznych Lynx Optique. 

Jest to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja. Przede wszystkim pracownicy salonów optycznych są w stanie doradzić klientom i podpowiedzieć, na jakich aspektach można nieco oszczędzić, a w przypadku których liczy się przede wszystkim jakość. 

Przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z usług konkretnego salonu warto przeczytać opinie poprzednich klientów oraz zapoznać się z regulaminem sklepu i zasadami zwrotów. Co do tych ostatnich trzeba jednak nastawić się na to, że dokonywane są niezwykle rzadko. Okulary to wyrób medyczny wystawiany na receptę dla konkretnej osoby. 

Ile kosztują okulary dla dzieci?

Para okularów dla najmłodszych jest zazwyczaj nieco mniejszym wydatkiem niż w przypadku okularów dla dorosłych. Dobrej jakości szkła i oprawki dostosowane do potrzeb dzieci to zazwyczaj wydatek kilkuset złotych.

Ile kosztują okulary 2022?

Średni koszt profesjonalnie wykonanych okularów dla osoby dorosłej wynosi od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Oczywiście okulary mogą być dużo droższe. Markowe oprawki, czy dodatkowe opcje szkieł zawsze wiążą się z dodatkowymi kosztami, lecz można liczyć na ich doskonałe wykonanie, design oraz jakość.

Zobacz:

 

 

Wszystkie nasze marki możesz znaleźć TUTAJ

Podsumowanie 

Ile kosztują okulary w 2022 roku? Ciężko jednoznacznie stwierdzić tę kwotę, ponieważ rozpiętość cenowa jest naprawdę wysoka. W przypadku dzieci cena jest nieco niższa i oscyluje w okolicach kilkuset złotych. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczna kwota jest zależna od wielu czynników w tym rodzaju posiadanej wady wzroku, czy klasy i marki wybranych u optyka oprawek.