Okulary z filtrem światła niebieskiego – co dają, czy warto je kupić?

Okulary z filtrem światła niebieskiego – co dają, czy warto je kupić?

Strona główna / Ekspert radzi

Okulary z filtrem światła niebieskiego cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Co dają i czy każdy, kto korzysta z urządzeń mobilnych, powinien się na nie zdecydować? Podpowiadamy!

Światło niebieskie to światło, które występuje między innymi w promieniach słonecznych. Można spotkać je również w sztucznych źródłach – przede wszystkim w ekranach komputerów, smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. Wszechobecność światła niebieskiego naraża nas na długotrwałą ekspozycję, która nie pozostaje obojętna dla oczu. Właśnie dlatego coraz częściej można spotkać okulary z filtrem światła niebieskiego. Z tego artykułu dowiesz się, jak działają i czy warto je kupić. 

Czy światło niebieskie jest szkodliwe dla oczu?

Niestety, ciągła ekspozycja na światło niebieskie może mieć przykre konsekwencje dla wzroku. Długotrwałe wpatrywanie się w ekran podczas pracy, czy przeglądania mediów społecznościowych może doprowadzić do pieczenia czy suchości oczu. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do zaburzenia widzenia, które będzie wymagało badania wzroku i wprowadzenia niezbędnego leczenia. 

Do nieoczywistych konsekwencji ekspozycji na światło niebieskie należą problemy ze snem, spowodowane zaburzeniem wydzielania melatoniny. Czy telefon emituje niebieskie światło? Jak najbardziej. Dlatego właśnie, aby zadbać o dobry sen należy korzystać z okularów z filtrem niebieskim i przynajmniej godzinę przed pójściem spać odstawić telefon.

Okulary z filtrem światła niebieskiego – jak działają?

Na rynku dostępne są obecnie okulary, które filtrują światło emitowane przez ekrany komputerów czy smartfonów. Z powodzeniem można kupić zarówno okulary korekcyjne z filtrem światła niebieskiego, jak i okulary ochronne do komputera, czyli popularne „zerówki”. Z pozoru niczym się nie wyróżniają, jednak w szkłach umieszczono specjalną powłokę, która odbija światło niebieskie. 

Okulary do komputera z filtrem światła niebieskiego dla dzieci

Zakup tego typu okularów warto wziąć pod uwagę w kontekście dzieci. Najmłodsi wiele czasu spędzają na korzystaniu z telefonów. Coraz częstsza forma lekcji online sprawia, że nie tylko czas wolny, ale również szkolny sprzyja przemęczeniu oczu. Szkła okularowe odbijające światło niebieskie można dopasować do niemal nieograniczonej ilości rodzajów oprawek, dlatego najmłodsi z pewnością znajdą takie, które pasują do ich stylu i gustu. 

Gdzie kupić okulary z filtrem światła niebieskiego?

Obecnie niemal w każdym renomowanym salonie optycznym można spotkać szeroki wybór szkieł z filtrem światła niebieskiego. Warto zaznaczyć, że niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na okulary korekcyjne, czy na tak zwane zerówki, na pierwszy rzut oka te, które odbijają światło niebieskie, niczym się nie wyróżniają. 

Można z powodzeniem wybrać idealne dla siebie oprawki, także te od znanych projektantów. Szkła z filtrem światła  będą pasować zarówno do ponadczasowych okularów Versace czy szalenie modnych w ostatnich latach okularów MiuMiu

Oczywiście można również zdecydować się na zakup tańszych okularów z filtrem światła niebieskiego. Niesie to jednak za sobą pewne ryzyko zdecydowanie mniejszej skuteczności, ale także bardzo niskiej jakości oprawek, które zapewne szybko ulegną zniszczeniu. 

Czy warto kupić okulary z filtrem światła niebieskiego?

Wiemy już, co dają okulary z filtrem światła niebieskiego. Wiele osób jednak zastanawia się, czy warto je kupić. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca! Niezależnie od tego, czy mamy wadę wzroku, czy na co dzień nie używamy szkieł korekcyjnych. 

Większość z nas spędza dużą część dnia, poddając się ekspozycji na światło niebieskie. Praca przed komputerem, oglądanie filmów na tablecie czy korzystanie ze smartfona to czynności, które obciążają nasz wzrok. Z czasem oczy stają się coraz bardziej zmęczone, pojawia się zaczerwienienie, swędzenie, czy ból. W dalszej kolejności pojawiają się problemy ze snem, przemęczenie, a nawet degradacja komórek nerwu wzrokowego, która może prowadzić do znacznego pogorszenia  jakości widzenia. 

Okulary, które odbijają światło niebieskie, są więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które dużo czasu spędzają przed ekranem urządzeń mobilnych. Co istotne powinny być również stałym elementem wyposażenia kierowców. Jak już wspomnieliśmy na początku, światło niebieskie znajduje się również w promieniach słonecznych. Na drodze, szkła z filtrem przydadzą się nie tylko latem. 

Szkła ze zdolnością odbijania światła niebieskiego można umieścić w każdym rodzaju oprawek. Decydując się na nie można czuć się bezpiecznie, ale także modnie. Świetnym przykładem mogą okazać się okulary Porshe design, które przykuwają uwagę i wyglądają naprawdę efektownie. Innymi ciekawymi propozycjami są okulary Cartier oraz okulary Dior, cieszące się od lat niesłabnącą popularnością.

Podsumowanie 

W dzisiejszych czasach jesteśmy nieustannie narażeni na światło niebieskie, które w dłuższej perspektywie może doprowadzić do podrażnienia oczu, a nawet do pogorszenia jakości widzenia. Zdecydowanie warto więc wyposażyć się w okulary, które w swoich szkłach posiadają warstwę odbijającą ten rodzaj światła. W tej roli sprawdzą się zarówno okulary korekcyjne jak i „zerówki” stosowane wszędzie tam gdzie jest emitowane światło niebieskie.